ضمانت نامه بانکی یا bank guarantee

1. معنی ضمانت نامه بانکی چیست؟

ضمانت به معنای دادن چیزی به عنوان امنیت است. ضمانت نامه بانکی زمانی است که بانک در ضوابط خاص ضمانت و تعهد مختلف تجارت را از طرف مشتریان خود ارائه دهد. به طور کلی این قول از طرف بانک به هر شخص ثالث داده می شود که ریسک پرداخت را از طرف مشتریان خود به عهده بگیرد.
ضمانت نامه بانکی در مورد تعهد قراردادی بین بانک و مشتریان آن است. این ضمانت ها به طور گسترده در معاملات تجاری و شخصی مورد استفاده قرار می گیرد تا شخص ثالث را از خسارات مالی محافظت کند.


2. موارد استفاده از ضمانت نامه بانکی چیست؟

وقتی شرکت های بزرگ از فروشندگان کوچک خرید می کنند ، معمولاً فروشندگان قبل از فراهم آوردن چنین فرصت های شغلی ، مجبورند گواهی تضمین را از بانک ها ارائه دهند.
عمدتا در خرید و فروش کالاهای اعتباری استفاده می شود ، جایی که فروشنده در صورت عدم پیش فرض توسط خریدار از پرداخت از طریق بانک اطمینان دارد.
در تأیید اعتبار افراد کمک می کند ، که به نوبه خود آنها را در دریافت وام قادر می سازد و همچنین در فعالیت های تجاری کمک می کند.

اگرچه استفاده های زیادی از ضمانت نامه بانکی برای متقاضی وجود دارد ، بانک باید فقط پس از اطمینان از ثبات مالی متقاضی / تجارت ، همان کار را انجام دهد. ریسک موجود در ارائه چنین تضمینی باید توسط بانک کاملاً تجزیه و تحلیل شود.
 
 


3. مزایا و معایب ضمانت نامه بانکی چیست؟

ضمانت نامه بانکی مزایا و معایب خاص خود را دارد. مزایای این موارد عبارتند از:

ضمانت نامه بانکی خطر مالی مربوط به معامله تجاری را کاهش می دهد.
به دلیل ریسک کم ، فروشنده / ذینفعان را تشویق می کند تا تجارت خود را به صورت اعتباری گسترش دهند.
بانک ها معمولاً برای ضمانت نامه ها کارمزد کمی می گیرند که حتی برای مشاغل کوچک نیز سودمند است.
هنگامی که بانک ها ثبات مالی کسب و کار را تحلیل و تأیید می کنند ، اعتبار آن افزایش می یابد و این ، به نوبه خود ، فرصت های تجاری را افزایش می دهد.
عمدتا ، ضمانت نامه به اسناد کمتری احتیاج دارد و به سرعت توسط بانکها پردازش می شود (در صورت ارائه کلیه اسناد).

از طرف تلنگر ، معایبی وجود دارد مانند:

بعضی اوقات ، بانک ها در ارزیابی موقعیت مالی تجارت بسیار سختگیرانه عمل می کنند. این فرایند را پیچیده و وقت گیر می کند.
با ارزیابی دقیق بانک ها ، به دست آوردن ضمانت نامه بانکی توسط نهادهای زیان ده کار بسیار دشواری است.
برای برخی از تضمین های مربوط به معاملات با ارزش یا ریسک بالا ، بانک ها برای پردازش ضمانت به ضمانت وثیقه نیاز دارند.


4. انواع ضمانت نامه بانکی کدامند؟

در کسب و کارها دو نوع ضمانت نامه بانکی وجود دارد که به شرح زیر است:

ضمانت مالی - این ضمانت ها معمولاً به جای سپرده های امنیتی صادر می شود. برخی از قراردادها ممکن است به تعهد مالی خریدار از قبیل ودیعه وثیقه نیاز داشته باشند. در چنین مواردی ، خریدار می تواند به جای واریز وجه ، ضمانت نامه بانکی مالی به فروشنده ارائه دهد که با استفاده از آن فروشنده در صورت ضرر و زیان قابل جبران است.
ضمانت عملکرد - این ضمانت نامه ها برای اجرای یک قرارداد یا یک تعهد صادر می شود. درصورت عدم پیش فرض عملکرد ، عدم اجرای یا کوتاه مدت قرارداد ، ضرر و زیان ذینفع توسط بانک جبران می شود. به عنوان مثال ، الف برای تکمیل یک پروژه خاص با B قرارداد می بندد و قرارداد با ضمانت نامه بانکی پشتیبانی می شود. اگر الف پروژه را به موقع به اتمام نرساند و خسارت وارده به ب را جبران نكند ، ب مي تواند با ضمانت بانكي ارائه شده ضرر را از بانك طلب كند.


5. شرایط و روند تضمین بانک (BG)

هر شخصی که سابقه مالی خوبی داشته باشد واجد شرایط درخواست BG است. BG می تواند توسط مشاغل موجود در بانک وی یا هر بانک دیگری که چنین خدماتی را ارائه می دهد اعمال شود. قبل از تأیید BG ، بانک تاریخچه قبلی بانکی ، اعتبار ، نقدینگی ، CRISIL و رتبه CIBIL متقاضی را تجزیه و تحلیل می کند.
بانک همچنین دوره BG ، ارزش ، جزئیات ذینفع و ارز را برای تأیید مورد بررسی قرار می دهد. در موارد خاص ، بانک ها برای تأمین ارزش BG نیاز به تأمین امنیت توسط متقاضی دارند. هنگامی که مقامات بانکی از تمام معیارها راضی باشند ، تأییدیه های لازم را برای پردازش BG ارائه می دهند.


6. تمدید BG

به طور کلی ، تمدید BG براساس ریسکی است که بانک در هر معامله بر عهده دارد. به عنوان مثال ، یک BG مالی بیش از BG عملکرد ، خطر بیشتری در نظر گرفته می شود. از این رو ، هزینه BG مالی بالاتر از هزینه اعمال شده برای BG خواهد بود.
بر اساس نوع BG ، هزینه ها معمولاً به صورت فصلی بر اساس ارزش BG 0.75٪ یا 0.50٪ در طول دوره اعتبار BG اخذ می شوند. به غیر از این ، بانک همچنین ممکن است هزینه پردازش درخواست ، هزینه اسناد و مدارک و هزینه رسیدگی را نیز دریافت کند.
در برخی موارد ، بانک توسط متقاضی خود ، که به طور کلی 100٪ از ارزش BG است ، به امنیت نیاز دارد. در موارد خاص ، وثیقه وثیقه یا حاشیه نقدی نیز ممکن است توسط بانک صادر کننده پذیرفته شود.
 
 


7. تفاوت بین BG و اعتبار نامه (LOC)

LOC یک سند مالی است که بانک را ملزم به پرداخت پول به ذینفع در صورت اتمام برخی خدمات خاص طبق درخواست متقاضی می کند. LOC هنگامی که خریدار از بانک خود می خواهد در ازای دریافت کالاها یا خدمات خاص ، مبلغی را به فروشنده پرداخت کند ، توسط بانک صادر می شود.
به این معنا که وقتی خریدار با مشکلات جریان نقدی یا شرایط مشابه روبرو می شود و بنابراین نمی تواند فوراً به فروشنده پرداخت کند ، او با مراجعه به بانک خود برای پرداخت با فروش اسناد خاص به فروشنده پرداخت می کند. بعداً بانک مبلغ پرداختی از خریدار را به همراه هزینه های مورد نیاز بازیابی می کند.
از طرف دیگر ، طبق BG ، بانک موظف است فقط در صورت پرداخت عدم پرداخت متقاضی از پرداخت به شخص ثالث یا انجام تعهدات مورد نیاز در قرارداد ، به شخص ثالث پرداخت كند. اساساً BG برای اطمینان از ضرر یا زیان فروشنده به دلیل عدم عملکرد طرف مقابل در قرارداد استفاده می شود.

LOC به طور کلی به عنوان BG درک نمی شود زیرا دارای برخی ویژگی های مشترک است. هر دو طرف معاملات روابط تجاری را برقرار نمی کنند ، هر دو آنها نقش مهمی در تأمین مالی تجارت دارند. با این حال ، تفاوت های زیادی بین LOC و BG وجود دارد.
 
 
 


Major differences between Letter of Credit (LOC) and Bank Guarantee (BG)


Particulars
LOC
BG
Nature
LOC is an obligation accepted by a bank to make payment to a beneficiary if certain services are performed.
BG is an assurance given by the bank to the beneficiary to make the specified payment in case of default by the applicant.
Primary liability
Bank retains the primary liability to make the payment and later collects the same from the customer.
The bank assumes to make the payment only when the customer defaults to make payment.
Payment
Bank makes the payment to the beneficiary as and when it is due. It need not wait for a default to be made by the customer.
Only when the customer defaults the payment to the beneficiary, the bank makes the payment.
Way of working  
LOC ensures that the amount will be paid as long as the services are performed as per the agreed terms.
BG assures to compensate for the loss if the applicant does not satisfy the specified conditions.
Number of parties involved
There are multiple parties involved here - LOC Issuing bank, its customer, the beneficiary (third party), and advising bank.
There are only three parties involved -  banker, its customer, and the beneficiary (third party).
Suitability
Generally, this is more appropriate during the import and export of goods and services. 
Suits any business or personal transactions.
Risk
Bank assumes more risk than the customer.
Customer assumes the primary risk.

مشاهده منبع

18 شهریور 1399 - 21:33

برچسب ها

  • Risk
  • Bank_assumes
  • primary_risk
  • LOC_Issuing_bank
  • BG
  • اعتبار_نامه
  • تضمین_بانک
  • انواع_ضمانت_نامه_بانکی
  • مزایا_و_معایب_ضمانت_نامه_بانکی
  • معاملات_تجاری

نظرات کاربران

امتیاز کل

در حال حاضر نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

امتیاز شما